Stomatologia dziecięca - leczenie zębów mlecznych
Stomatologia dziecięca
W gabinecie Homedent dbamy o to, by przychodzące do nas dzieci wychodziły z uśmiechem na twarzy. Naszym celem jest kształtowanie u małych pacjentów pozytywnego stosunku do wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Mamy na to swoje sposoby:
- zapraszamy dzieci na wizyty adaptacyjne, dzięki którym nasi mali pacjenci mają możliwość bliższego zapoznania się z fotelem stomatologicznym i otoczeniem gabinetu
- leczymy bez bólu – zastosowanie znieczulenia umożliwia dziecku bezstresowy przebieg wizyty
Leczenie zębów mlecznych u naszych małych pacjentów
Ubytki próchnicowe zębów mlecznych charakteryzują się dużą dynamiką rozwoju. Nawet pozornie wyglądająca na niewielką plama próchnicowa w krótkim czasie może doprowadzić na martwicy miazgi zęba. W porównaniu do osób dorosłych, stany zapalne miazgi u dzieci o wiele szybciej przechodzą na tkanki okołowierzchołkowe i obejmują otaczającą kość. Stąd na znaczeniu zyskuje szybka diagnostyka i możliwie najszybsze podjęcie stosownego leczenia.
Ubytki zębów mlecznych leczymy poprzez bezbolesne ich oczyszczenie i założenie wypełnienia. Dysponujemy wieloma rodzajami materiałów do wypełnień w zależności od wskazań klinicznych i upodobań pacjentów. Nasi mali pacjenci mogą sobie wybrać wypełnienia w różnych kolorach. Jeżeli istnieją wskazania, leczymy zęby mleczne kanałowo, by nie dopuścić do przedwczesnej ich utraty i w konsekwencji do ryzyka rozwoju wad zgryzu.
Zęby stałe niedojrzałe, w których niezbędne jest leczenie endodontyczne wymagają specjalnego traktowania. Ciągle postępujący rozwój korzenia, a także jego bardzo szeroki przekrój nie pozwala na założenie stałego, szczelnego wypełnienia. Konieczne jest zatem założenie czasowego wypełnienia kanałowego, które pozwoli na dalszy prawidłowy rozwój korzenia. Wymaga ono okresowych wydmian, a sam ząb powinien być monitorowany radiologicznie, aby kontrolować przebieg rozwoju korzenia.
Systematyczne wizyty kontrolne u stomatologa są niezmiernie ważne dla dzieci w okresie uzębienia mieszanego.
Zabiegi profilaktyczne
Oferujemy zabiegi profilaktyczne takie jak:
- lakowanie bruzd i szczelin, które polega na zabezpieczeniu specjalnymi żywicami miejsc podatnych na próchnicę
- lakierowanie zębów preparatami na bazie fluoru - zabieg ten wzmacnia szkliwo zębów i zabezpiecza przed próchnicą. Zabieg powtarza się co pół roku, przy dużej tendencji do próchnicy - co trzy miesiące. Trwa on około 15 minut
Chcąc zapobiec rozwojowi próchnicy u naszych dzieci musimy pamiętać, że:
- nie należy karmić dziecka przez sen
- nie należy nocą podawać napoi zawierających cukier (np. przecierowe soki),
- dziecko nie powinno zasypiać z butelką
- jak najwcześniej uczymy dziecko pić z kubka i jeść łyżeczką
- słodyczy podajemy pod kontrolą dorosłych, zawsze potem należy umyć dziecku zęby (ewentualnie podawaj je 1 x w tygodniu)
- wprowadzamy do diety produkty gruboziarniste
- zapewniamy higienę jamy ustnej niemowlęcia od urodzenia (u niemowląt przed wyrznięciem zębów – przemywanie jamy ustnej np. naparem z rumianku za pomocą płatka gazy nawiniętego na palec po każdym posiłku naturalnym i sztucznym, minimum dwa razy dziennie)
- u niemowląt po wyrznięciu zębów – usuwanie płytki nazębnej za pomocą pierwszej szczoteczki do zębów
- jak najszybciej należy wdrażać nawyki używania szczoteczki i samodzielnego mycia zębów
- zadbać o odpowiedni czas mycia zębów – minimum 3 minuty
- należy pamiętać, że próchnica jest chorobą zakaźną
Kiedy dziecko powinno mieć własną szczoteczkę do zębów?
Pierwsza szczoteczka powinna być używana wraz z pojawieniem się pierwszego zęba. Czas ten pokrywa się z czasem rozszerzania diety u dziecka. Zarówno gotowe pokarmy (słoiczki) jak i kaszki zawierają mają lepką konsystencję dzięki czemu dość łatwo przylegają do powierzchni zębów. Dodatkowo zawierają węglowodany, które przy zaniedbaniach higienicznych szybko mogą doprowadzić do rozwoju bakterii próchnicotwórczych.
Kiedy dziecko skończy rok należy uczyć go samodzielnego posługiwania się szczoteczką. Oczywiście początkowo w formie zabawy, tak aby przyzwyczajało się do codziennego mycia zębów. Szczotka powinna być z miękkiego tworzywa i dopóki dziecko nie nauczy się samo płukać ust, nie powinno używać pasty. Obecnie dostępne na rynku są pasty tzw. „od pierwszego ząbka”, które stosowane w niewielkich ilościach nie wymagają od dziecka umiejętności płukania. Nawyk mycia zębów muszą mu wpoić rodzice czy opiekunowie, którzy nie powinni zapominać o kontrolowaniu go, nawet do 10. roku życia.
Jak długo i jak często myć zęby?
Przynajmniej dwa razy dziennie po dwie minuty. Idealnym rozwiązaniem byłoby umycie ich po każdym posiłku (po spożyciu słodyczy jest konieczne każdorazowo), ale nie zawsze jest to możliwe. Co do techniki, to najlepiej skonsultować się ze stomatologiem. I nie przyzwyczajajmy dzieci do częstego jedzenia słodyczy, ich nadmiar w diecie to jedna z głównych przyczyn próchnicy i przedwczesnej utraty zębów mlecznych.
Kiedy przyprowadzić dziecko na pierwsza kontrolę?
Między 2. a 3. rokiem życia. Lekarz zapozna dziecko z otoczeniem gabinetu, pokaże narzędzia, doradzi, jak prawidłowo myć zęby. Rodzice powinni pamiętać o wizytach kontrolnych co pół roku.