Piaskowanie Zębów
Piaskowanie zębów polega na usunięciu nieestetycznych osadów oraz przebarwień pochodzenia zewnętrznego. Może być samodzielnym zabiegiem lub uzupełnieniem skalingu, dzięki czemu umożliwia dokładne doczyszczenie zębów w trudno dostępnych dla skalera miejscach. Piaskowanie wykonywane jest przy użyciu urządzenia stomatologicznego zwanego piaskarką, które generuje silny strumień powietrzno-wodny wzbogacony piaskiem dentystycznym, w skład którego wchodzi dwuwęglan sodu lub gliceryna o bardzo małych rozmiarach ziaren.
Jak wygląda zabieg piaskowania zębów ?
piaskowanie zębów polega na prowadzeniu strumienia piaskarki pod kątem 60 stopni do powierzchni twardych tkanek zęba. Odpowiednie ciśnienie, ilość wody i piasku sprawiają, że osady z łatwością są usuwane z najtrudniej dostępnych miejsc. Istotne jest, aby strumień był zawsze skierowany w przeciwna stronę w stosunku do brzegu dziąsła. Zaniechanie tej zasady niesie za sobą ryzyko powikłań w postaci zranienia brzegu dziąsłowego, powstania ropnia przyzębia, a nawet odmy. Po każdym zabiegu piaskowania wykonywana jest fluoryzacja zębów (w cenie piaskowania).
Czy piaskowanie jest bolesne?
W przypadku gdy zęby i przyzębie są zdrowe, nie ma obawy o bolesność w trakcie zabiegu piaskowania. Jeśli jednak występuje choroba przyzębia i recesje, odsłonięte szyjki zębów mogą być wrażliwe na bodźce termiczne i mechaniczne podczas zabiegu. Do kilku godzin po zabiegu może występować również pozabiegowa wrażliwość dziąseł.
Czy piaskowanie usunie wszystkie przebarwienia?
Niestety trwałe przebarwienia szkliwa, takie jak wrodzone wady, przebarwione ubytki szkliwa, zmiany barwy w wyniku antybiotykoterapii (tetracykliny) oraz początkowe zmiany próchnicowe nie poddają się zabiegowi piaskowania.
Jak często można piaskować zęby?
Piaskowanie jako zabieg profilaktyczny nie powinno być wykonywane częściej niż raz na 6-12 miesięcy. Oczywiste jest, że pacjenci z dużą tendencją do osadów będą się domagali piaskowania częściej. Częstsze piaskowanie zębów jest możliwe, pamiętać jednak należy o bardzo dokładnym wypolerowaniu powierzchni zębów. Niedokładne wygładzenie powoduje, że mikro retencyjne zagłębienia na powierzchni szkliwa będą stanowiły miejsca zwiększonego odkładania osadów.
Jakie są zalecenia po zabiegu piaskowania zębów:
W pierwszą dobę po piaskowaniu zaleca się „białą dietę”, co oznacza konieczność ograniczenia spożywania barwiących pokarmów i napoi. Należy również powstrzymać się od palenia papierosów. Aby utrzymać możliwie jak najdłużej efekt piaskowania, należy zwracać uwagę na dietę oraz pamiętać o dokładnej higienie jamy ustnej, zwłaszcza w przestrzeniach międzyzębowych, gdzie występuje największe ryzyko występowania przebarwień a warunki anatomiczne nie pozwalają na samooczyszczające działanie tkanek miękkich.
HomeDent - piaskowanie zębów Wrocław, Ul. Kamieńskiego 215/U1